News
 • Rada Miasta Gdańska uchwaliła dziś również dalsze wsparcie dla gdańskiej gastronomii - obniżone czynsze w lokalach

  26, Nov 2020

  Rada Miasta Gdańska uchwaliła dziś również dalsze wsparcie dla gdańskiej gastronomii - obniżone czynsze w lokalach komunalnych i niską stawkę za ogródki gastronomiczne.

  Read More...
 • Myślicie, że dyskusja o wecie budżetu Unii Europejskiej to jakaś abstrakcja, która nas bezpośrednio nie dotyczy?

  26, Nov 2020

  Myślicie, że dyskusja o wecie budżetu Unii Europejskiej to jakaś abstrakcja, która nas bezpośrednio nie dotyczy? Opóźnienia w przyjęciu nowego budżetu przez zgłoszone weto to olbrzymie zagrożenie dla wielu gdańskich inwestycji.

  Dziś Radni Miasta Gdańska z Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta Gdańska i Wszystko dla Gdańska głosowali za oświadczeniem Rada Miasta Gdańska wzywającym do wycofania szkodliwego weta. Zobaczcie, jakie istotne inwestycje mogą być zagrożone.

  Read More...
 • Oliwa ma Skwer im.

  26, Nov 2020

  Oliwa ma Skwer im. Marka Bezruczki. Rada Miasta Gdańska podjęła dziś uchwałę o nadaniu imienia tego ukraińskiego generała, który dowodził m.in. obroną Zamościa przed Armią Czerwoną. Skwer znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej w Gdańsku Oliwie. O taki sposób uhonorowania bohatera, wnioskował konsul Ukrainy, Lev Zakharchyshyn.

  Gen. Marko Bezruczko uznawany jest przez publicystów i historyków za symbol polsko-ukraińskiego braterstwa broni i wspólnej walki z komunistycznym zagrożeniem. Urodził się 31 października 1893 roku w Wielkim Tokmaku na Zaporożu – generał armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Ukończył Czugujewską Oficerską Szkołę Piechoty, a następnie Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w Petersburgu. W wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu pułkownika był dowódcą 6 Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej republiki Ludowej. W dniu 7 maja 1920 roku dowodzona przez niego 6 dywizja wraz z wojskami polskimi zajęła Kijów. Dowodził obroną Zamościa przed Armia Czerwoną, co zostało wysoko ocenione przez dowództwo polskie. Uczestniczył w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem. W latach 1921-1924 członek Wyższej Rady Wojennej Ukraińskiej Republiki Ludowej. W latach 30 tych był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo – Historycznego w Warszawie. Zmarł 10 lutego 1944 r. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

  - W 2020 roku Polska obchodzi setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednej z heroicznych stron swojej historii. Bohaterska obrona Zamościa w dniach 28-30 sierpnia 1920 roku przez siły 6 Dywizji Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej pod dowództwem generała Marka Bezruczki powstrzymała ofensywę hord Budionnego i umożliwiła polskiej armii uderzenie na flankę, pokonanie i odparcie oddziałów bolszewickich. Nie tylko uratowało to Warszawę i Polskę, lecz także przekreśliło sowieckie plany zdobycia całej Europy – napisał we wniosku Konsul Ukrainy – Godne upamiętnienie tej daty to nie tylko nasz historyczny obowiązek, ale również doskonała okazja, aby dziś wskazać na nienaruszalność ukraińsko-polskiego braterstwa.

  Read More...
 • Rada Miasta Gdańska uchwaliła dziś rozwiązania, które pomogą najemcom komunalnym pozbyć się długów, stanąć na

  26, Nov 2020

  Rada Miasta Gdańska uchwaliła dziś rozwiązania, które pomogą najemcom komunalnym pozbyć się długów, stanąć na nogi i stać się solidnymi najemcami regularnie opłacającymi czynsze.

  Uchwała proponuje mieszkankom i mieszkańcom 3 możliwości współpracy. Pierwsza ścieżka dotyczy spłaty 60% zaległości przy jednorazowej spłacie 40% należności. Umorzenie 40% należności, po spłacie ratalnej 60% zadłużenia w następujących ratach: a) 24 raty, gdy 60% zadłużenia nie przekracza 10 tys. zł, b) 60 rat, gdy 60% zadłużenia wynosi od 10 do 50 tys. zł, c) 120 rat, gdy 60% zadłużenia przekracza 50 tys. zł. wobec gminy. Zwiększenie umorzenia do 50% w przypadku ukończenia „Edukacyjnego kursu wsparcia ekonomicznego”.

  Grupa, do której skierowana jest pomoc to ponad 3000 gdańskich rodzin, które zajmują komunalne lokale mieszkalne. Szacujemy, że co najmniej 10%, czyli około 300 gdańskich rodzin skorzysta z tej pomocy i będzie miało szansę, żeby wyjść na prostą i pozbyć się uciążliwego zadłużenia. Grupa 3000 lokali daje blisko 170 mln zadłużenia, a uchwała dotyczy restrukturyzacji należności przekraczających 24 miesiące.

  Korzyści dla miasta to urealnienie salda należności czynszowych na kwotę 32 milionów złotych. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie kosztów dochodzenia roszczeń (600 tysięcy złotych w skali roku), co pozwoli nam zaoszczędzić blisko 3,6 miliona złotych.

  Read More...
 • Z wielki żalem przyjęłam wiadomość, że w wieku 67 lat zmarł Zenon Plech.

  26, Nov 2020

  Z wielki żalem przyjęłam wiadomość, że w wieku 67 lat zmarł Zenon Plech. W latach 1994-1998 Radny Miasta Gdańska, jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii, medalista mistrzostw Polski i świata.

  Składam serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

  Read More...
 • Teatr Miniatura postanowił zająć się historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu.

  24, Nov 2020

  Teatr Miniatura postanowił zająć się historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu. 24 i 25 listopada odbędą się premiery wydarzeń inspirowanych jednym z najdłuższych budynków mieszkaniowych w Europie: debaty i spektaklu „Beton” w reżyserii naszego dyrektora Michała Derlatki.

  Wydarzenia są częścią projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. W projekcie spektakl „Beton” na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.

  Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne
  Debata z udziałem Jacka Dominiczaka, Kacpra Ludwiczaka i Piotra Perkowskiego
  Prowadzi: Małgorzata Fijas
  24 listopada (wtorek)
  FB: 19.00 | YT: 20.30

  Beton
  Spektakl na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej
  Reżyseria: Michał Derlatka
  25 listopada (środa)
  FB: 19.00 | YT: 20.30

  Read More...

View More
O mnie
 • Jestem Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. Pracuję w Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. W poprzednich kadencjach byłam również członkiem Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Kommisji Kultury i Turystyki, Komisji Rewitalizacji, Komisji Turystyki i Promocji Miasta oraz Komisji Edukacji. Reprezentuję RMG w Komisji ds. Inicjatyw Lokalnych.
 • Jestem absolwentką Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym oraz Organizacji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
 • Znam biegle język angielski oraz podstawy niemieckiego i francuskiego. Nauka języków obcych była moją pasją, na którą obecnie niestety brakuje mi czasu.
 • Platformie Obywatelskiej jestem od jej powstania w 2001 roku. Pełnię funkcję wiceprzewodniczącej w Gdańsku.
 • Należałam do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Pełniłam między innymi funkcję sekretarza, a później przewodniczącej Koła Gdańskiego.
 • Mam 40 lat, męża Michała, córkę Polę i syna Franciszka.
 • Uwielbiam podróże – latem nad ciepłe morze, a zimą w góry, na narty. Pasjonuje mnie zwiedzanie Europy, ale dzięki pracy w biurze turystycznym udało mi się poznać nawet odległy Hong Kong. Nie zamieniłabym jednak mojego Gdańska na żadne inne miasto.
Mój okręg wyborczy

Do Rady Miasta Gdańska zostałam wybrana przez mieszkańców Zaspy i Przymorza. Z tymi dzielnicami jestem związana od ponad 30 lat. Tu się wychowałam i chodziłam do szkoły. Tu zamieszkałam z moim mężem Michałem, a w zaspiańskim szpitalu przyszły na świat nasze dzieci.

Chciałabym przyczynić się do rozwoju Gdańska, tak aby Państwa i moje dzieci chciały tu żyć i wiązały z nim swoją przyszłość. Myślę, że również dzielnice potocznie nazywane blokowiskami mogą mieć swój urok i duszę, jeśli tylko będziemy potrafili o nie zadbać. Dlatego zachęcam Państwa do kontaktu i wspólnej pracy dla Gdańska. Mam nadzieję, że razem uda nam się zrobić wiele dobrego dla naszych dzielnic i Miasta.

Wykaz ulic w jednostkach pomocniczych Miasta Gdańska – OKRĘG Nr 5 – ZASPA MŁYNIEC, ZASPA ROZSTAJE, PRZYMORZE WIELKIE I PRZYMORZE MAŁE

ZASPA ROZSTAJE

1.        ALEJA JANA PAWŁA II  /od nr 3 do nr 29 nieparzyste i od nr 20 do nr 50 parzyste/
2.        BUDZISZÓW
3.        BURZYŃSKIEGO
4.        CIOŁKOWSKIEGO
5.        DRZEWIECKIEGO
6.        DYGASIŃSKIEGO
7.        JEŻEWSKIEGO
8.        KOMBATANTÓW
9.        KORCZAKA
10.        LESZCZYŃSKICH
11.        MAJEWSKICH
12.        MEISSNERA
13.        NECLA
14.        PLAC TRZECIEGO TYSIĄCLECIA
15.        POLONII GDAŃSKIEJ
16.        POWSTANCÓW WIELKOPOLSKICH
17.        WIECZORKIEWICZA
18.        ŻWIRKI I WIGURY

ZASPA MŁYNIEC

1.        BAJANA
2.        BRACI LEWONIEWSKICH
3.        DYWIZJONU 303
4.        HYNKA
5.        JANA PAWŁA II     /od nr 2 do nr 6 parzyste/
6.        NAGÓRSKIEGO
7.        PILOTÓW
8.        SKARŻYŃSKIEGO
9.        STARTOWA

PRZYMORZE WIELKIE

1.        ALEJA RZECZYPOSPOLITEJ
2.        CHŁOPSKA
3.        CZARNY DWÓR
4.        DĄBROWSZCZAKÓW
5.        JAGIELLOŃSKA
6.        JELITKOWSKI  DWÓR
7.        KOŁOBRZESKA
8.        OBROŃCÓW  WYBRZEŻA
9.        OLSZTYŃSKA
10.        OPOLSKA
11.        PIASTOWSKA
12.        WIKA-CZARNOWSKIEGO

PRZYMORZE MAŁE

1.       BYDGOSKA
2.       BZOWA
2.       CHŁOPSKA
3.       CHOCISZEWSKIEGO
4.       CZERWONY DWÓR
5.       KĘTRZYŃSKIEGO
6.       KRZYWOUSTEGO
7.       LESZKA BIAŁEGO
8.      OBOTRYCKA
9.      PIASTOWSKA
10.    POZNAŃSKA
11.     RZEPICHY
12.    BENIOWSKIEGO
13.    BORA-KOMOROWSKIEGO
14.    DROSZYŃSKIEGO
15.    KUPAŁY
16.    LĘBORSKA
17.    MORAWSKA
18.    MSCIWOJA II
19.    SAMBORA
20.   SLOWIANSKA
21.   SUBISLAWA
22.   SWIETOPELKA
23.   ZIEMOWITA
24.   DARLOWSKA
25.   FROMBORSKA
26.   MAJDERA
27.   PLAC NAJSWIETSZEJ MARYI PANNY
28.   SLASKA
29.   TOLKMICKA
30.   WLADYSLAWOWSKA
31.   ZGODY I
32.   ZGODY II
33.   KOŁOBRZESKA
34.   KRYNICKA
35.   SOLIKOWSKIEGO
36.   ARKOÑSKA
37.   MALBORSKA
38.   PUCKA
39.   SLUPSKA
40.  SZCZECINSKA

Kontakt
Message: