News
 • Prokurator PRL Stanisław Piotrowicz orzekający o konstytucyjności działania Rzecznika Praw Obywatelskich.

  13, Apr 2021

  Prokurator PRL Stanisław Piotrowicz orzekający o konstytucyjności działania Rzecznika Praw Obywatelskich. To jest właśnie państwo PiS.

  Read More...
 • W ubiegłym tygodniu patronką tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1072 została Wanda Szczepuła, wybitna mikrobiolog,

  13, Apr 2021

  W ubiegłym tygodniu patronką tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1072 została Wanda Szczepuła, wybitna mikrobiolog, pierwsza kobieta z tytułem profesorskim na Politechnika Gdańska.

  Wanda Szczepuła (1916–2014)
  Pierwsza kobieta z tytułem profesorskim na Politechnice Gdańskiej.
  Pochodziła z Tarnopola na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Studiowała na Politechnice Lwowskiej. W 1945 roku uciekła razem z mężem z sowieckiego już Lwowa i zatrzymała się na stałe w Gdańsku. Dlaczego właśnie tu? Bo w Gdańsku na nowo organizowała się politechnika, a marzeniem Wandy Szczepuły była praca na uczelni.
  Doktorat, habilitacja, wykłady, laboratoria, prace naukowe, patenty, udział w kongresach… To ją pasjonowało. Kierowała Katedrą Mikrobiologii Technicznej. Była też prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Chemicznym. Studenci lubili ją za życzliwość, jaką im okazywała.
  Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymała w 1972 roku.
  Specjalizowała się w mikrobiologii i technologii żywności. Uważała, że zadaniem uczonego jest nie tylko czysta nauka, ale i związek z przemysłem. Tej zasadzie była wierna. Miała m.in. duży udział w uruchomieniu produkcji lodów Calypso w gdańskim Lodmorze. Doradzała też m.in. zakładom przemysłu spożywczego w Göteborgu i Malmö, a jako ekspert ONZ-UNIDO – rządowi Mongolii. Na uniwersytecie w Cambridge badała wpływ niskich temperatur na przeżywalność bakterii w żywności.
  „Dzięki takim ludziom jak Pani świat staje się lepszy, a politechnika piękniejsza” – ocenił ją jeden z rektorów Politechniki Gdańskiej.
  Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

  fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

  Read More...
 • Bremen.

  12, Apr 2021

  Bremen.de i Miasto Gdańsk - przyjaźń miast, która trwa nieprzerwanie od 45 lat.
  12 kwietnia 1976 roku Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema i Miasto Gdańsk zawarły Porozumienie Ramowe o Współpracy i Przyjaźni. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Hans Koschnick i prezydent Andrzej Kaznowski. Było to pierwsze w historii partnerstwo miasta zachodnioniemieckiego z polskim.

  Współpracę kontynuujemy do dziś i gdyby nie pandemia mieszkańcy naszych miast z pewnością mieliby okazję do świętowania jubileuszu. Niestety w tym roku jest to możliwe tylko zdalnie.

  Zapis mojej rozmowy z Frank Imhoff, Prezydentem Parlamentu Bremeńskiego, a także rozmowę Aleksandra Dulkiewicz z burmistrzem Andreas Bovenschulte oraz wspomnienia osób zaangażowanych we współpracę naszych miast możecie obejrzeć dzisiaj o 16.00. 👇
  https://livestream.com/accounts/3574038/events/9615043

  Read More...
 • Pamiętamy.

  10, Apr 2021

  Pamiętamy.
  Byliśmy dziś przy grobach Arama Rybickiego, Macieja Płażyńskiego, Leszka Solskiego i Anny Walentynowicz. 11 lat, a wciąż tak trudno uwierzyć...

  Agnieszka Pomaska
  Małgorzata Chmiel
  Aleksandra Dulkiewicz
  Piotr Adamowicz

  Read More...
 • Do 30 kwietnia 2021 roku w Biuro Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu wyłożony jest projekt miejscowego planu

  9, Apr 2021

  Do 30 kwietnia 2021 roku w Biuro Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu wyłożony jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 👉Osowa rejon ulic Zeusa i Afrodyty.
  Projekt planu sporządzany jest na wniosek Rada Dzielnicy Osowa. Jego głównym celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców dzielnicy poprzez wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego skracającego drogę ze wschodniej części dzielnicy do parku Chirona, kościoła, projektowanego domu sąsiedzkiego, licznych pawilonów handlowo-usługowych oraz przystanku PKM.

  Wraz z projektem planu do wglądu udostępniona jest prognoza oddziaływania na środowisko z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie.

  Wszystkie informacje znajdują się tutaj 👇
  https://www.brg.gda.pl/plany/plan/osowa-rejon-ulic-zeusa-i-afrodyty

  Read More...
 • Taki innowacyjny morski kosz na śmieci Seabin został właśnie zainstalowany w gdańskiej marinie przy ul.

  9, Apr 2021

  Taki innowacyjny morski kosz na śmieci Seabin został właśnie zainstalowany w gdańskiej marinie przy ul. Szafarnia. W marinach na całym świecie jest ich zaledwie kilkaset, a w Polsce tylko dwa – oba w Gdańsku.
  Fundacja MARE zakupiła go dzięki funduszom zebranym z 1% podatku (też możecie coś tam dorzucić rozliczając swoje zeznanie podatkowe😉). Partnerem akcji jest Gdański Ośrodek Sportu – administrator Mariny Gdańsk.

  Do mórz i oceanów świata każdego roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku❗
  Oznacza to, że do wód morskich co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki❗
  Szacuje się, że ponad 60% odpadów morskich znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego rodzaju plastik.

  Tylko ten jeden kosz w gdańskiej marinie jest w stanie zebrać w ciągu roku nawet 1400 kg odpadów morskich. Jednorazowo magazynuje do 20 kg śmieci, przy czym oprócz plastikowych odpadków potrafi zbierać też te płynne, jak np. olej. Woda jest do kosza zasysana i przechodzi przez filtr znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest wypompowywana, pozostawiając w koszu śmieci i zanieczyszczenia, które są regularnie usuwane.

  fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

  Read More...

View More
O mnie
 • Jestem Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. Pracuję w Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. W poprzednich kadencjach byłam również członkiem Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Kommisji Kultury i Turystyki, Komisji Rewitalizacji, Komisji Turystyki i Promocji Miasta oraz Komisji Edukacji. Reprezentuję RMG w Komisji ds. Inicjatyw Lokalnych.
 • Jestem absolwentką Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym oraz Organizacji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
 • Znam biegle język angielski oraz podstawy niemieckiego i francuskiego. Nauka języków obcych była moją pasją, na którą obecnie niestety brakuje mi czasu.
 • Platformie Obywatelskiej jestem od jej powstania w 2001 roku. Pełnię funkcję wiceprzewodniczącej w Gdańsku.
 • Należałam do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Pełniłam między innymi funkcję sekretarza, a później przewodniczącej Koła Gdańskiego.
 • Mam 40 lat, męża Michała, córkę Polę i syna Franciszka.
 • Uwielbiam podróże – latem nad ciepłe morze, a zimą w góry, na narty. Pasjonuje mnie zwiedzanie Europy, ale dzięki pracy w biurze turystycznym udało mi się poznać nawet odległy Hong Kong. Nie zamieniłabym jednak mojego Gdańska na żadne inne miasto.
Mój okręg wyborczy

Do Rady Miasta Gdańska zostałam wybrana przez mieszkańców Zaspy i Przymorza. Z tymi dzielnicami jestem związana od ponad 30 lat. Tu się wychowałam i chodziłam do szkoły. Tu zamieszkałam z moim mężem Michałem, a w zaspiańskim szpitalu przyszły na świat nasze dzieci.

Chciałabym przyczynić się do rozwoju Gdańska, tak aby Państwa i moje dzieci chciały tu żyć i wiązały z nim swoją przyszłość. Myślę, że również dzielnice potocznie nazywane blokowiskami mogą mieć swój urok i duszę, jeśli tylko będziemy potrafili o nie zadbać. Dlatego zachęcam Państwa do kontaktu i wspólnej pracy dla Gdańska. Mam nadzieję, że razem uda nam się zrobić wiele dobrego dla naszych dzielnic i Miasta.

Wykaz ulic w jednostkach pomocniczych Miasta Gdańska – OKRĘG Nr 5 – ZASPA MŁYNIEC, ZASPA ROZSTAJE, PRZYMORZE WIELKIE I PRZYMORZE MAŁE

ZASPA ROZSTAJE

1.        ALEJA JANA PAWŁA II  /od nr 3 do nr 29 nieparzyste i od nr 20 do nr 50 parzyste/
2.        BUDZISZÓW
3.        BURZYŃSKIEGO
4.        CIOŁKOWSKIEGO
5.        DRZEWIECKIEGO
6.        DYGASIŃSKIEGO
7.        JEŻEWSKIEGO
8.        KOMBATANTÓW
9.        KORCZAKA
10.        LESZCZYŃSKICH
11.        MAJEWSKICH
12.        MEISSNERA
13.        NECLA
14.        PLAC TRZECIEGO TYSIĄCLECIA
15.        POLONII GDAŃSKIEJ
16.        POWSTANCÓW WIELKOPOLSKICH
17.        WIECZORKIEWICZA
18.        ŻWIRKI I WIGURY

ZASPA MŁYNIEC

1.        BAJANA
2.        BRACI LEWONIEWSKICH
3.        DYWIZJONU 303
4.        HYNKA
5.        JANA PAWŁA II     /od nr 2 do nr 6 parzyste/
6.        NAGÓRSKIEGO
7.        PILOTÓW
8.        SKARŻYŃSKIEGO
9.        STARTOWA

PRZYMORZE WIELKIE

1.        ALEJA RZECZYPOSPOLITEJ
2.        CHŁOPSKA
3.        CZARNY DWÓR
4.        DĄBROWSZCZAKÓW
5.        JAGIELLOŃSKA
6.        JELITKOWSKI  DWÓR
7.        KOŁOBRZESKA
8.        OBROŃCÓW  WYBRZEŻA
9.        OLSZTYŃSKA
10.        OPOLSKA
11.        PIASTOWSKA
12.        WIKA-CZARNOWSKIEGO

PRZYMORZE MAŁE

1.       BYDGOSKA
2.       BZOWA
2.       CHŁOPSKA
3.       CHOCISZEWSKIEGO
4.       CZERWONY DWÓR
5.       KĘTRZYŃSKIEGO
6.       KRZYWOUSTEGO
7.       LESZKA BIAŁEGO
8.      OBOTRYCKA
9.      PIASTOWSKA
10.    POZNAŃSKA
11.     RZEPICHY
12.    BENIOWSKIEGO
13.    BORA-KOMOROWSKIEGO
14.    DROSZYŃSKIEGO
15.    KUPAŁY
16.    LĘBORSKA
17.    MORAWSKA
18.    MSCIWOJA II
19.    SAMBORA
20.   SLOWIANSKA
21.   SUBISLAWA
22.   SWIETOPELKA
23.   ZIEMOWITA
24.   DARLOWSKA
25.   FROMBORSKA
26.   MAJDERA
27.   PLAC NAJSWIETSZEJ MARYI PANNY
28.   SLASKA
29.   TOLKMICKA
30.   WLADYSLAWOWSKA
31.   ZGODY I
32.   ZGODY II
33.   KOŁOBRZESKA
34.   KRYNICKA
35.   SOLIKOWSKIEGO
36.   ARKOÑSKA
37.   MALBORSKA
38.   PUCKA
39.   SLUPSKA
40.  SZCZECINSKA

Kontakt
Message: